1. 5. 2009.

PRIVATNI SMJEŠTAJ

http://www.visitbar.org/pssutomore.html

PLAŽE

-Sutomore
Gradska plaža u Sutomoru jeste jedna od 3 najveće pješčane plaže na Jadranu. Duga je oko 1,5 km, površine od oko 28.080 m2 . U svakom trenutku može stati 10 hiljada ljudi. Veći dio pla-že je zakupljen i mobilijar je uskladjen sa ekolo-gijom, napravljen od drveta i uklopljen sa prirodom. Ponuda na početku plaže je kompletirana sa toboganom, dok se na drugom kraju može iznajmiti skuter ili voziti na popularnu ’bananu’. Par plažnih barova po sredini plaže rade do uveče, a postavljen je i teren za odbojku, odnosno teren za fudbal na vodi.


-Maljevik
Šljunkovita plaža koja nije degradirana. Na prostoru od 1.200m2 može stati oko 300 kupača. Zaklonjena rtovima sa jedne i druge strane, stiče se utisak odvojenosti od urbane sredine. Na njoj nema zakupljenog dijela, a u malom kafiću možete naći osvježenje.



-Inex Zlatna Obala
Šljunkovita ali vrlo lijepa plaža pripada hotelu ’INEX’ . I ova plaža je ’odvojena’ od svijeta.
Kao hotelska, na plaži su postavljeni suncobr-
ani i ležaljke. Zauzima 2.400m2 i može opslu-
žiti 600 kupača.



-Plaže Ratac I i II su plaže sa veoma kamenitim reljefom. Pogodne su za sunčanje sa velikh stijena. Nijesu plaže otvorenog tipa, a ono što ih najviše karakteriše jeste netaknuta priroda.

28. 4. 2009.

HOTELSKI SMJEŠTAJ
















-KORALI
Nadaleko poznati hotel ‘KORALI’ sa svojim dijelom plaže, restoranom, položajem i ostalim uslugama jedva opsluži par hiljada turista. Nekada se toliki broj smatrao lošom sezonom.
Udaljen svega tridesetak metara od mora, kompleks od četriri zasebna dijela, veliki park, igralište i zaseban dio plaže čine ovaj hotel vrlo atraktivnim. No, kao što znamo, ‘da bi hotel bio atraktivan za turiste, potrebne su odredjene atrakcije’, koje ovaj hotel, na žalost, nema. ‘Korali’ spadaju u grupu hotela sa tri zvjezdice. 1 000 ležajeva rasporedjenih u 442 sobe, opremljene standardnim mobilijarom , krevet, mini bar i kupatilo, i 40 apar-tmana, koji su renovirani, sa klima uredjajem i televizorom svrstavaju ovaj hotel u ‘cheap accomodation’ klasu.
Hotel je prije tri godine kupio Atlas fond, u sklopu HTP Korali, zajedno sa hotelom ‘Topolica’ (sada ‘Princes’) i hotelima ‘Sozina’ i ‘Južno more’ u Sutomoru. Na renoviranje čeka dvije godine…Na izvanrednoj lokaciji, planirana je rekonstrukcija postojećih i gradnja novih smještajnih kapaciteta, koji bi trebalo da hotelu vrati onaj stari sjaj.

Dominantan položaj ovog hotela daje mi za pravo da kažem da igra glavnu ulogu u hotelskom smještaju Sutomora. Medjutim dugogodišnjim neulaganjem i nemarnošću odgovornih, hotel sada nije ni blijeda sjenka onoga što je nekada bio.

Naime, prije petnaestak godina hotel je opsluživao goste iz Njemačke, Rusije, Austrije, Češke…Velika terasa iznad restorana na A sektoru bila je mjesto gdje su stotine gostiju mogli sjesti, igrati ili jednostavno uživati u pogledu. Velika sala restorana bila je gotovo u svim prilikama mjesto za odrzavanje poslovnih ručkova, banketa, svadba i ostalih svečanosti, tokom i prije sezone. Plažni bar ‘Tri duda’ , najomiljenije mjesto Podgoričana, u kojem su i bili najčešće vidjeni gosti, teren za tenis, veliki park i restoran ‘Južno more’ samo su neki od mogućih načina ‘gdje provesti slobodno vrijeme’. A uveče diskoteka . . .

Ipak, svake godine sve je više potencijalnih gostiju, više turista dolazi u ‘Korale’, usluga je bolja a samim time je i zadovoljstvo veće. Nadamo se da će u skorije vrijeme hotel i zaista izgledati kao na slici…


-INEX ’Zlatna Obala’

Hotel se nalazi na samom ulazu u Sutomore, ako turi-sta dolazi iz Bara, odnosno na kraju ako se posmatra iz cen-tra. Veliki broj malih kućica-bungalova, parking, zasebna plaža, restoran, zatvoreni bazen, kuglana i priroda čine ovaj hotel krasnim.
INEX danas radi bolje nego ikada. Dobar dio bungalova je renoviran i u dobrom stanju. Zgrada hotela, restoran i plaža mogu se svesti pod prihvatljivim. Hotel je više od četri mjeseca posjećen, gosti su u glavnom iz Češke Republike i Rusije.
Nalazi se u uvali pored rta Ratac. Svoja pješčana plaža , na kojoj sem mještana i gostiju hotela ne može niko prići predstavlja jedinstvenu ponudu u Sutomoru. Gostima hotela je na raspolaganju plažni mobilijar i dovoljno mjesta za sunčanje. Cijelom površinom hotelski plac je prekrivem šumom u kojima su postavljeni bungalovi.

Hotel raspolaže smještajem od jedne do tri zvjezdice. 820 kreveta u 360 bunga-lova i 12 apartmana su pravljeni čisto za izdavanje. Dakle, dvije sobe, kupatilo, mini bar, klima uredjaj, telefon i televizor. Hotel raspolaze zatvorenim bazenom, kuglanom, bilijar i kongres salom, igralištem, terasom, garažom i svojom plažom. Medjutim, uda-ljenost od grada, bez buke, i predivan pogled predstavljaju glavne prednosti ovog turi-stičkog kompleksa.
Ali, i ovaj hotel, ili ’turističko seoce’, je spreman za renoviranje. Dugogodišnja nebriga i njega ’kr-asi’ ... naime, iako hotel ima napravljenu sopstvenu kanalizaciju, ista treba biti premještena ili odaljena od obale. Kao i cijelo Sutomore, voda i struja nije riješena na duži period, a bazen nije u funkciji već par godina.
A gdje su tu današnji prohtjevi spa i velnes centar, teretana, kongres sale..

Naspram hotela ’Korali’, koji su relativno skoro privatizovani, ’INEX’ i dalje čeka novog vlasnika. Interesenata ima, i u skorijoj budućnosti, realno je za očekivati da će i INEX dobiti novog vlasnika.

INEX će, sa svim gore navedenim, biti i vjerovatno ostati jedinstven po svojoj ponudi u Sutomoru, i svi su izgledi da njegovi najbolji dani tek dolaze.

-SOZINA

Hotel ’Sozina’ pripada preduzeću HTP ’Korali’. Spada u grupu hotela sa dvije zvjezdice.
70 kreveta smještenih u 32 sobe, opremljenih telefonom, televizorom, klima uredjajem i mini barom, čine ovaj hotel. U sklopu hotela nalaze se terasa, restoran, sala za konferencije, kao i parking, frizerski salon i svoj dio plaže. Hotel je udaljen svega 10m od obale, lociran na Sutomorskom šetalištu. Zbog renoviranja hotel nije radio 2008. God.


-’NIKŠIĆ’

’Nikšić’ je hotel HTP ’Onogošt’-a iz Nikšića. Impozantna zgrada, koja se nalazi ispod autobuske i željezničke stanice u Suto-moru. Gradjen za turističke potrebe davne 1970.godine, danas ne pruža uslove kakve savremeni turista očekuje.
Hotel je sa dvije zvjezdice. 274 kreveta u 96 soba i 8 apartmana. Sobe su opremljene televizorom, telefonom, klima uredjajem i mini barom. Veliki parking, svoj dio plaže, blizina centra i autobuske i željezničke stanice su prednosti ovog hotela. Renoviran je u januaru 2008.g ali čeka detaljniju rekonstrukciju.

-SRBOBRAN

Sve što nudi ovaj hotel je davno prevazidjeno. Osim kreveta, kupatila i terase isti ne raspolaže nisačim drugo. Blizina plaže, oko 10m, na Sutomorskoj promenadi predstavlja njegovu osnovnu karakteristiku. U 36 soba i 100 kreveta danas dolaze eskurzije ili organizovane grupe djece iz Srbije.
Hotel ima jednu zvjezdicu.




TURIZAM U SUTOMORU


Sutomore je, kao i što je već navedeno,od davnina bilo poznato i smatrano za je-dno od najljepših mjesta za odmor i rekreaciju. Još u 18. vijeku na odmor su dolazile mletačke kontese. Postoje podaci da su u selu Gornja Brca, sada napuštenom i zabo-ravljenom, dolazile i pinceze sa kraljevskih dvorova Italije. Tada malo i nerazvijeno naselje sa samo desetak porodica bilo je vrlo popularno medju elitom. Netaknuta pri-roda koja je divila svojom ljepotom i inspirisala mnoge, duge i pjeskovite plaže, pre-krasan pogled na zaliv samo su neke od čari koje je pružalo, a i danas pruža, Sutomo-re. Bogata istorija Crne Gore i danas se nazire..naime, Sutomore je smješteno izmedju dva rta, Ratac i Maljevik, na kojima su napravljene osmatračnice, jedna u doba Turaka druga u doba Austougarske. Postoje priče da je osmatračnica na Maljeviku služila i za odbranu od ulcinjskih gusara koji su harali obalom. Na Racu, danas stoje sa-mo ruševine stare crkve i tvrdjave, pod zaštitom države. Tvrdjavu na Haj Neha-ju, koja se izdiže iznad Sutomora i Čanja kao zaštitnik, možda i najbolje sačuvanu od svih, gradile su žene. Ona bi trebalo da predstavlja zaštitni znak Sutomora.


Prije, nama, a i svijetu uopšte, dobro poznate god 1991. , Sutomore je bilo omiljeno mjesto za odmor stranim turistima. Svi mještani se rado sjećaju sezona kada su od maja punili sobe, kada je Sutomore živjelo i posjećivano barem 6 mjeseci.. Tada su radili hoteli, restorani i drugi ugostiteljski objekti.

27. 4. 2009.

Sutomore



Sutomore je najpoznatije turističko mje-sto barske rivijere nastalo od ribarskog naselja. Danas raspolaže brojnim hotelima, resto-ranima kao i vikend naseljima u zaledju. Od brojnih spomenika prošlosti najveću pažnju izaziva crkva sv. Tekle sa pravoslvnim i kato-ličkim oltarom i ostaci benediktinskog manastira na Ratcu.

Sazidana od lomljenog kamena u XIII vijeku, crkva Sv. Tekle prvobitno je bila pravoslavna, da bi poslije unijašenja dobila i drugi, katolički oltar. Ova crkva i danas ima dva oltara, a posjećuju je i na njenom groblju se sahranjuju pripadnici obije vjeroispovijesti.



CRKVA SV. ROKA – Spič
Ostaci crkve Sv. Roka nalaze se u blizini Sutomora. Datiraju iz XIV vijeka. Iako je imala samo jedan oltar crkva je služila pravoslavcima i katolicima. Danas se nalazi u ruševinama.



Selo Gornja Brca specifična arhitektonsko ambijentala lokacija sa divnim kamenim kulama sa voltovima, u kojima se susrijeću materijali kamen, drvo i gvožde udaljena nekoliko stotina metara od sutomorske plaže. Ovo mjesto je bilo toliko privlačno da su u njemu još u 18 vijeku dolazile da ljetuju mlet-ačke kontese. Danas su prekrasne palate u Gor-njoj Brci napuštene i zaboravljene...

Barska rivijera

Grad i luka u južnom dijelu Crnogorskog primorja. Najveći primorski grad u Crnoj Gori smješten je u sjeveroistočnom dijelu Barskog zali-va, u podnožju planine Rumije. Današnji Bar (ranije Novi Bar ili Pristan ) počeo se jače razvijati tek u drugoj polovini 20. vijeka. Izgradnjom luke, započete 1952., grad je razvio nove privredne dje-latnosti i privukao doseljenike. Nakon izgradnje željezničke pruge, barska luka dobija na još većem značaju, a ubrzo postaje jedna od vodećih u bivšoj Jugoslaviji. Preteča današnje urbane sredine Bar - Stari Bar bio je Stari Bar, udaljen od mora samo 3km. Nakon Rimske i Vizantijske vlasti pripao je državi stefana Nemanjica, a sredinom 15. vijeka dolazi na kratko pod Mletačku vlast.

Turci su ga osvojili 1571. a tek nakon tri vijeka pripao je Crnoj Gori. U drugoj polovini 19. vijeka počinje izgradnja manje luke na obali mora i jezgra današnjeg Novog Bara. Vodeći privredni značaj sada imaju tu-rizam i saobraćaj. Pored Bara nalazi se vodeći turistički centar u Opštini, Sutomore. Pored Sutomora, tu su još Čanj, Šušanj, Veliki Pijesak, Virpazar ....

Bar je moderan grad širokih bulevara, okružen mediteranskim rastinjem, pre-dstavlja najveći turističko-nautički centar na ulazu u Jadransko more.O burnoj istoriji ovoga grada svjedoče brojni kuturno-istorijski spomenici od kojih je najznačajniji Sta-ri Bar, udaljen par km od obale. Ostaci nekadašnjeg grada danas su nijemi svjedoci mnogobrojnih osvajača i različitih kultura.Razglednicu Bara danas čine: turistički objekti, restorani, sportski tereni, trgovine i marina od 1050 vezova.Područje Bara smješteno je u jugoistočnom dijelu Crne Gore na obali Jadranskog mora i zahvata površinu od 505 km2. Dužina morske obale iznosi 46 km, od čega su 9 km plaže, a dužinom od 65 km izlazi na Skadarsko jezero.Na području barske opštine živi oko 40.000 stanovnika skoncentrisanih uglavnom u naseljima visokog stepena urbanize-cije. Pošto su sela saobraćajno veoma pristupačna,radi se o izuzetno kultivisanom Pri-morsko-Jezerskom području. Ova sredina poznata je po multinacionalnoj i multiko-nfensionalnoj strukturi stanovništva sa izgradenim standardima tolerancije u medju- ljudskim odnosima. Dobra tradicija zajedničkog bitisanja na ovom prostoru, netipična za balkansko okruženje,nije bila pomućena ni brojnim državno političkim lomovima kroz istoriju.Zanimljivo obilježje karakteristično za stanovništvo ovoga područja je da se mikrolokaliteti međusobno razlikuju što se posebno ispoljava kroz različita folklo-rna obilježja. Tako, na primjer, barsko područje, ima mnoštvo narodnih nošnji kakvim se teško mogu pohvaliti ostali krajevi Crne Gore. Možda bi se, upravo kroz definiciju ''Sklad ostvaren kroz različitosti '', u najkraćem moglo okarakterisati stanovništvo Barske opštine.

Barska obala pruža se od rta Stolac, zaliva Pecin, rta i uvale Čanj, koja se nalazi izmedju hridi Velja ponta i rta Sapavića. U samom Baru gotovo i da nema prave plaže, s obzirom da je veći dio morske obale pretovoren u lučko pristaniste, pa se na najve-ćem dijelu obale u Baru nalaze dokovi za pristup teretnih i putničkih brodova.

Crnogorsko primorje


Primorska Crna Gora ili Crnogorsko primorje zahvata uzak pojas između morske obale i planinskog niza Orjen - Lovćen - Sutorman - Rumija.
Površinom (11,5 % CG teritorije) i stanovništv-om (23,5 %) najmanja je crnogorska makroregija, ali je najgušce naseljena, dvostruko više od republičkog pro-sjeka. Obuhvata šest opština: Ulcinj, Bar, Budva, Tivat, Kotor i Herceg Novi. Manji i slabo naseljen sjeveroisto-cni dio opštine Ulcinj pripada Skadarskoj zavali odno-sno submediteranskoj Crnoj Gori. Na najnižem stepenu regionalizacije Crnogorsko primorje dijeli se na Boku kotorsku te Budvansku, Barsku i Ulcinjsku rivijeru. Zbog prirodnih, istorijskih i etnografskih specifičnosti Boke ponekad se u geografskim prikazima preostali dio primorske Crne Gore izdvaja kao Crnogorsko primorje u užem smislu.

Osnovna prirodna obilježja Crnogorskog primorja jesu relativno duga morska obala, usko priobalje, vrlo strma planinska barijera u neposrednom zaledju i prava sredozemna klima. Razudjenost obale je mala, osim u vrlo razgranatom Bokokoto-rskom zalivu. Područije od Sutorine ( Boka) do Budve gradjeno je od krednih, a od Budve do Ulcinja od trijaskih krečnjaka. Složenog geološkom sastavu i gradji prido-nose paleogene flišne zone kojih ima najviše u podruciju Boke, izmedju Kotora i Bu-dve te u dijelu Ulcinjskog primorja. Boka je reljefno najsloženiji dio primorja sa živo-pisnim i duboko uvucenim zalivom. Jugoistocno od Ulcinja pružaju se najveće priro-dne pjeskovite plaže na istocnoj obali Jadranskog mora.

Klima je sredozemna sa suvim i vrućim ljetima i kratkim i blagim zimama. Prosječna godišnja količina padavina iznosi 1300 - 2500mm/m2. U cijeloom primorju zastupljen je izraziti mediteranski padavinski režim: ljetnji mjeseci su sušni s vrlo malim količinama padavina, a najviše kišnog taloga imaju novembar i decembar. Prosječne godišnje temperature vazduha kreću se izmedju 15-16 C . Jul je posvuda najtopliji mjesec u prosjeku 23-25C, a januar najhladniji 7-9 C .Ljetnje žege danju ubla-žava maestral koji duva s mora a noću planinski vjetrovi koji se spuštaju s jače rashladjenog gorja. Apsolutne maksimalne temperature vazduha kreću se oko 40C, a tokom godine ima 15-25 dana sa maksimalnom temperaturom od oko 30 C . Zimi se prosječna temperatura vazduha ne spušta ispod 7 C.

Crna Gora - ljepota od koje zastaje dah


Crna Gora je zasigurno jedna od najzanimljivijih tačaka na svijetu. Iako pokriva svega oko 14.000 km2 i ima tek oko 670.000 stanovnika, njen doprinos svjetskoj kulturnoj baštini umnogome je veći. Tokom vijekova svoje bogate istorije Crna Gora je opstala i ostala jedan od najsvjetlijih primjera borbe za slobodu i za sopstveno postojanje i mjesto o kome se uvijek govorilo sa pijetetom. Hrišćanska, muslimanska, ilirska, vizantijska, turska i slovenska civilizacija ovdje su se stopile čineći Crnu Goru dovijeka raskrsnicom kulture i istorije.

Crna Gora mijenjala je svoje ime mnogo puta. Od latinske oblasti pod nazivom Prevalis, preko Duklje, srednjevjekovne države Zete, do savremenog Crna Gora. Kako se mijenjalo ime, tako se i prostor, zahvaljujući svim civilizacijama koje su na njemu kraće ili duže boravile, pretvarao u mozaik civilizacijskih tekovina. Ovaj kvalitet Crne Gore i danas je, u svijetu njen najcjenjeniji aspekt ...